W środę 27 września w Sali Rycerskiej w Płotach odbyła się Konferencja Historyczna „Z przeszłością regionu za pan brat”.

W konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „PASJA” w Płotach w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2017 „SMAKI DZIEDZICTWA” wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z Płotów i Modlimowa, Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Płotach i im. Czesława Miłosza w Gryficach. Na widowni zasiedli też przedstawiciele samorządu Płotowskiego z wiceburmistrzem Sławomirem Nowakiem a Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie reprezentowała pani Anna Bartczak.

W trakcie Konferencji Dariusz Bienek mikrohistoryk i znawca historii Płotów zaprezentował dwa wykłady połączone z multimedialną prezentacją. Pierwszy pt. „Pałacowe życie w Mechowie, Lisowie i Wicimicach” zawierał liczne zdjęcia znajdujących się w tych miejscowościach pałaców z okresu ich użytkowej świetności, prezentował też sylwetki znanych z kart historii osób które wywodziły się właśnie z tych miejscowości. Jak np. Richard Otto jeden z prekursorów nowoczesnej medycyny współtwórca chemioterapii jako jednej z metod leczenia nowotworów czy wielka niespełniona miłość von Bismarcka Marie von Blanckenburg, z domu von Thadden a także inni znaczący w swym czasie politycy, wojskowi i arstokraci. Dariusz Bienek zwrócił uwagę na to, że w XVII, XVIII wieku – przeciwnie do czasów współczesnych – to w takich wiejskich posiadłościach rozwijało się życie kulturalne.

Drugi wykład „Płoty mają 740 lat” prezentował dokumenty lokacyjne i pieczęcie miasta Płoty. Niektóre z tych dokumentów są na tyle unikalne, że do niektórych z nich nie udało się dotąd dotrzeć zawodowym historykom. Z dokumentów i przekazów historycznych wynika, że Płoty i ich najbliższe okolice w dawnych wiekach były ważnym ośrodkiem politycznym i gospodarczym co może być istotnym przyczynkiem do rozważań prowadzonych w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 740 lecia nadania Płotom praw miejskich.

Pomiędzy wymienionymi wykładami młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Płotach zaprezentowała scenkę teatralną „Dawno, dawno temu” zainspirowaną „legendą o Kindze”, płotowskiej książniczce i jej nieszczęśliwej miłości, przygotowaną pod kierownictwem pani Kingi Ochwat.

Specjalnym gościem konferencji była Dorota Schrammek pochodząca z Pobierowa pisarka, autorka książek których akcja rozgrywa się na terenie naszego regionu. Autorka zwróciła uwagę na element warsztatu pisarskiego wymagający studiowania historii regionu o którym się pisze, bo o ile losy powieściowych postaci można kształtować dowolnie, zgodnie z wolą i wyobraźnią autora, to to tło historyczne i geograficzne powinno pokrywać się z rzeczywistością tak aby czytelnik mógł śledząc perypetie bohaterów odnaleźć znane sobie miejsca. Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży, szybko ustawiła się kolejka po autografy, można było też kupić książkę pani Doroty. Warto dodać, że najnowsza powieść Doroty Schrammek ukaże się już w połowie października.

Wszyscy uczestnicy konferecji otrzymali specjalne okolicznościowe dyplomy uczestnictwa, można też było otrzymać zestawy pocztówek z historycznymi widokami Płotów opatrzone odciskiem okolicznościowej, przygotowanej na tę okazję pieczęci oraz zakładki do książek z autografem Doroty Schrammek.

To już trzecia Konferencja Historyczna w Płotach, pomysłodawcą i realizatorem kolejnych edycji była Anna Buchholc – Prezes Stowarzyszenia „PASJA” oraz pasjonat historii Płotów Dariusz Bienek.

Warto dodać, że w ubiegłym roku ukazała się publikacja zawierająca materiały z pierwszej konferencji pt. „Od pieczęci do herbu” materiały I Konferencji Historycznej Płoty 3 marca 1016, a w trakcie przygotowania jest publikacja z drugiej – w międzynarodowej obsadzie – Konferencji pt. „Od Wedlów do Ostenów” z marca br.